Adım Adım Yükselen Trend: Dijital Pazarlama

dijital pazarlama 2

 

Dijital pazarlama denildiğinde ilk akla gelenler arasında şüphesiz Google ve Facebook üzerinde reklam vermek yer alır.

Aslında uçsuz bucaksız olan dijital pazarlama dünyasında ne eksik ne de fazla olmamak önemlidir. Pazarlama dinamiklerini başarılı bir şekilde uygulamanın en temel gereksinimleri arasında dengede olmak yer alır. Dengede olmak için yapılması gerekenlere karar vermek adına detaylı analizler yapmak önemlidir.

Dijital Dünyanın Büyüklerini Kızdırmayın

Dijital pazarlama dinamiklerine yön veren teknoloji şirketlerinin ön gördüğü şeyler yapmak, yasaklarını aşmamak önemlidir. Google’da SEO ile üst sıralara gelmek için illegal yöntemlre başvurmak arama motorundan engellenmenize neden olur. Böyle bir durumda organik aramalarınızın hepsini kaybedersiniz. Facebook üzerinden takipçi ve beğeni satışı ile etkileşim elde etmek hesaplarınızın bu platformda kapatılmasına ve prestij kaybı yaşamanıza neden olur. Dijital dünyada önemli olan firmaların yönlendirmelerinin dışına çıkmamak ve bu firmaların platformlarından yasaklanmamak önemlidir. Pazarlama çalışmalarınızı planlarken doğal, özgün ve legal olan yöntemlerden ayrılmamanız uzun vadede itibarınız açısından gereklidir.

Her Platformda Yer Almayın

Dijital pazarlama için çalışmak tüm sosyal medya platformlarında yer almak anlamına gelmez. Sayısı her geçen gün artan sosyal medya platformları artık farklı kitlelere hitap edecek şekilde piyasaya çıkmaktadır. Uygulamaları yaş, cinsiyet gibi demografik verilere göre kategorilendirmek mümkündür. Böyle bir kategorilendirme ortamında her markanın her platformda yer alması hoş gözükmeyecek ve başarılı olmayacaktır. Bu durumun önüne geçmek isteyenler kendi hedef kitlelerini belirleyerek bu kitlelerin tercih ettiği platformlarda yer almalıdır.

İçeriklerinizi Öylesine Oluşturmayın

İçerik pazarlaması için yapılan çalışmalar dijital pazarlama alanında stratejik açıdan çok önemlidir. Doğru içerikleri paylaşarak hedef kitlenizle daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Hedef kitlenin sorularına cevap veren ve onların ilgi alanlarına yönelik özgün içerikler ile ilerleme kaydedilebilir. Bu içeriklerin aksine sadece popüler olduğundan dolayı hedef kitlenizin gündeminde olmayan içerikleri yayınlamanız sadece hedef kitlenizin tepkisini çekebilir. Dijital dünyada farklılaşmak ve içerik açısından her zaman popüler olmak önemli olsa da hedef kitlenin uzağında kalan içerikler sadece olumsuz geri dönüşler almanıza yardımcı olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?