1.1.1.1 Nedir? Özel 1.1.1.1 Nasıl Alınır?

1.1.1.1 Nedir? Özel 1.1.1.1 Nasıl Alınır?

DNS Nedir?

Alan Adı Sistemi (DNS) genellikle internet için bir telefon rehberine benzetilir. Bilgisayarlar birbirleriyle olan site adlarına değil, IP adreslerine göre birbirlerini tanır. Böylece birbu.com gibi bir web sitesine her yazdığınızda, DNS hizmeti Birbu’ya bağlı IP adresini bulur ve sizi bu bağlantıya bağlar.

Sizi internete bağlayan DNS servisi, ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerini kaydeden ISS’niz tarafından sağlanır. ISS’niz bunu yapabilirse, hükümetiniz kesinlikle yapabilir ve eğer sosyal ve politik görüşlere karşı çıkmayan bir ülkede yaşıyorsanız, bu sizi sıcak suya götürebilir.

Snoopers, bilgisayar korsanları ve Man-in-the-the-Middle saldırılarını ekleyin ve DNS’niz sizi kişisel bilgilerinizi çıkarabilecek bir dizi çevrimiçi güvenlik açığına ve saldırıya maruz bırakabilir.

Cloudflare’ın 1.1.1.1 sözü, DNS ile ilgili sorunları düzeltirken aynı zamanda süper hızlı bağlantı hızları sağlamaktır.

1.1.1.1 nedir?

Cloudflare’ın 1.1.1.1 bir DNS çözümleyicisidir. Cihazınızda doğru bir şekilde konfigüre edildiğinde, tüm bağlantı talepleriniz bunun üzerinden yönlendirilir. 1 Nisan’da yayınlandı (‘dörderlerin cezalandırılması’) 1.1.1.1 isteklerinizi alır ve çılgın hızlı hızlarda (resmi web sitesine göre% 28’e kadar daha hızlı) bunları çözer ve tüm DNS’leri silmeyi taahhüt eder 24 saat sonra günlüğe kaydeder. Sistem IP adres sorgularınızı da kaydetmez.

Tüm sorgularınızı ISS’nizin DNS hizmetinin yerine 1.1.1.1’e yönlendirerek, IP adresi sorgularınızı çözümleyiciyi almak için şirkete bağlı bölgesel internet sicili olan Cloudflare ve APNIC ile güvenceye alıyorsunuz.

Cloudflare DNS ayrıca, yetkili DNS sunucularına gönderilen sorgu adlarını da en aza indirir. “www.one.example.com” göndermek yerine, isteğinizin “example.com” kısmını yetkili DNS sunucularına bildirir. Bu da herhangi bir gizlilik sızıntısını azaltabilir. bir istekte bulunur.

Daha da önemlisi, 1.1.1.1, Google’ın Genel DNS ve Android işletim sisteminden Google’ın bu tür desteklerin en büyük sağlayıcısı olan HTTPS üzerinden DNS desteğine bir alternatif sunmaktadır. Cloudflare, şapkasını ringe atarak ve kendi HTTPS üzerinden DNS desteğini sağlayarak, daha fazla sağlayıcıya 1.1.1.1 gibi gizlilik yönelimli DNS protokolleri oluşturmada bir adım atmayı ümit ediyor.1.1.1.1

Özel 1.1.1.1 Nedir?

DNS sunucunuzu 1.1.1.1 olarak değiştirdiğinizde, trafiğinizi İSS’nize değil, 1.1.1.1’e yönlendiriyorsunuz. Cloudflare, IP adresinizi ile kaydetmeyeceğini ve firmanın bu sözü taahhüt ettiğini söyledi.

IP adresinizi kaydetmezken, kıyafet anonimleştirilmiş DNS sorgu verilerini günlüğe kaydeder. Cloudflare, Gizlilikle İlgili Taahhütüne göre, toplayacağı tek bilginin “Cloudflare Resolver’a gönderilen anonimleştirilmiş DNS sorgu verileri” olduğunu belirtmektedir. Sorguların sayısı, benzersiz kullanıcılar ve talep edilen tüm alan adlarının birleştirilmiş listesi de dahil olmak üzere, bu bilgilerin bir kısmı kalıcı olarak günlüğe kaydedilir.

Firma bu bilgileri üçüncü taraf reklamcılara vermezken, Cloudflare’ın ortağı olan APNIC, DNS’i daha iyi anlayabilmek için sistem özelliştirildi. DDoS saldırılarını azaltmak da dahil olmak üzere kar amacı gütmeyen operasyonel araştırma bilgilerini kullanacak.

1.1.1.1’i kullanırken akılda tutulması gereken bir nokta da, ISS’niz HTTPS kullanan siteleri ziyaret ettiğinizde DNS trafiğinizi görünmüyor. İçeriği şifrelenmemiş web sitelerinde, yani HTTPS’den ziyade HTTP olan sitelerde görüntüleyebiliyor olmasıdır. Cloudflare ve APNIC’e bilgilerinizi kaydetmemeye güvenmenin bariz sorunu da var.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?